Zdjęcie Saturna jednym z najlepszych w 2009 r.


Jedno ze zdjęć Saturna wykonanych przez sondę Cassini zostało właśnie wyróżnione za pomocą redakcję amerykańskiego tygodnika opinii "Time". W ten sposób fotografia gazowego olbrzyma stała się częścią galerii "The Year in Pictures 2009", alias zestawienia obrazów przedstawiających najważniejsze wydarzenia ostatnich dwunastu miesięcy.

uniwersalnie wiadomo, że przyjaciele i kompania mają silny wpływ na zachowanie dzieci. Najnowsze badania opublikowane w piśmie "Annals of Behavioral Medicine" dowodzą, że od bliskich kontaktów z rówieśnikami zależy również to, ile dziecko je. Brytyjska ekspedycja naukowa odkryła najgłębiej położone podmorskie szczeliny wulkaniczne znajdujące się w Rowie Kajmańskim na Morzu Karaibskim - informuje komplet naczyń stołowych "Science Daily". Szczeliny znajdują się na głębokości 5 tys. metrów. Jedna z metod leczenia mięśniaków macicy - tzw. embolizacja tętnicy macicznej - zwiększa ryzyko powikłań przyszłej ciąży, jak poronienia, krwotoki czy konieczność cesarskiego cięcia - wynika z badań brytyjskich, o których informuje periodyk "Obstetrician and Gynaecologist"."Żywa" - taką nazwę otrzymała planetoida 66189. Pomysłodawcą jest siedmiolatek Kajetan Jałochowski, który zwyciężył w konkursie "Nazwij swoją asteroidę", organizowanym za pomocą centrum Nauki Kopernik. Wyniki rywalizacji ogłoszono we wtorek w Warszawie. literat Andrzej Stasiuk nazwał twórczość nagrodzonej literackim Noblem pisarki Herty Mueller "poetycką prozą". - To prawdziwie wielka literatura, bardzo się cieszę z tej nagrody - podkreślił. Związany ze sławną kometą Halley'a rój Eta Aquarydów osiągnie nie więcej niż aktywności w nocy z 5 na 6 maja - informuje Pracownia Komet i Meteorów na swojej stronie internetowej. Jednak w Polsce warunki do obserwacji tych meteorów będą trudne.

Psychologiczne programy wprowadzone do szkoły mogą poprawiać postawa nastolatków do życia - wynika z włoskich badań, o których informuje periodyk "Journal of Behavior Therapy and Experimental Psychiatry".

eksperyment Amerykanina Craiga Ventera, polegający na umieszczeniu syntetycznego DNA w komórce bakterii, to nie jest stworzenie sztucznego organizmu - ocenia w rozmowie genetyk z Uniwersytetu Warszawskiego prof. Ewa Bartnik. sonda Cassini wykonała zdjęcia błyskawicy na Saturnie. Uzyskane dane pozwoliły naukowcom na wykonanie pierwszego filmu pokazującego błyskawicę na innej planecie niż Ziemia.

Naukowcy ustalili kierunek związków chemicznych uwalnianych w początkowym faza rozkładu ludzkiego ciała. Ma to według nich pomóc stworzyć urządzenie, dzięki któremu możliwe będzie szybsze odnajdowanie zwłok ukrytych pod gruzami lub na miejscu zbrodni. Wyniki swoich badań przedstawili w trakcie 238. zjazdu Amerykańskiego Towarzystwa Chemicznego. W piątek dojdzie do jednego z najdłuższych zaćmień obrączkowych Słońca w tym tysiącleciu. Całą fazę zaćmienia będą mogli wprawdzie podziwiać głównie obserwatorzy znajdujący się na Oceanie Indyjskim - poinformował dr hab. Arkadiusz Olech z ognisko Astronomicznego PAN w Warszawie. Uczeni z Berkeley National Laboratory's (BNL) Molecular Foundry opracowali nanopapier bazujący na nowych cząstkach organicznych - peptoidach. Znajdzie on użycie w skomplikowanych filtrach i detektorach skażeń - poinformowało w doniesieniu pismo Nature Materials.świństwo doskonała nie istnieje. Postaramy się to udowodnić. Niektórzy mogą twierdzić, że taka cios poniżej pasa istnieje, bo są przestępcy, którzy nie zostali skazani. Ale powód niewykrywalności jest taki, że nie istnieje również doskonała policja - przekonywali podinspektor Marek Bogusz i aspirant Iwona Bogusz z Zakładu Techniki Kryminalistycznej Centrum Szkolenia Policji w Legionowie w ciągu wykładu otwartego w Jabłonnie. Osoby otyłe mogą łatwiej chorować na infekcje grypowe w sezonie wiosennym. Badacze z University of Carolina odkryli, że otyłość utrudnia wytworzenie tzw. limfocytów T pamięci odpowiedzialnych za sposób walki z infekcjami - stwierdza komunikat opublikowany w ostatnim numerze Journal of Immunology. resort Gospodarki jeszcze w tym roku chce wydać rozporządzenie zaliczające zboża do biomasy, która będzie mogła być wykorzystywana w energetyce. dokument ten jest już po uzgodnieniach międzyresortowych i po konsultacjach społecznych - poinformowało kancelaria prasowe resortu gospodarki. *

USA: absencja ubezpieczenia mógł kosztować życie 17000 dzieci


Brak ubezpieczenia medycznego mógł się przyczynić do śmierci prawie że 17 000 dzieci, hospitalizowanych w USA w ciągu kilkunastu ostatnich lat - informuje "Journal of Public Health".

Płetwonogie koty mogą wyginąć


Żyjący na podmokłych obszarach Malezji i w południowo- wschodniej Azji kot kusy (Prionailurus planiceps) jest tak ogromnie zagrożony wyginięciem, że zdaneim specjalistów może mu pomóc wprost przeciwnie klonowanie - informuje "New Scientist".

Mały, błyskawiczny zawór


Platynowy luźny drucik w kształcie greckiego znaku "omega" naniesiony na plastikową płytkę tworzy nowoczesny mikrozawór, który można otwierać za pomocą prądu o niskim napięciu. Układ ten stanowi nadrzędny cząstka nowoczesnego miniaturowego urządzenia, pozwalającego dawkować substancje chemiczne wewnątrz żywego organizmu w ściśle określonym momencie, informuje "Lab on a Chip".

"Wieprzowe sushi" nadzieją dla cukrzyków


Wkrótce czwórka kolejne osoby powinny otrzymać transplantacja żywych komórek świńskiej trzustki, zabezpieczony nim odrzuceniem wyciągiem z wodorostów - informuje 'New Scientist".

Dawcy nerek nie ryzykują życia


Zdrowi Amerykanie, którzy oddali nerkę nie są w wyższym stopniu narażeni na przedwczesną śmierć - dowodzą naukowcy na łamach pisma "JAMA".

hydraulik Twierdza ponad Wisłą, usługi hydrauliczne Warownia ponad Wisłą, całodobowa pomoc hydraulika na terenie Warszawy, usuwanie awarii hydraulicznych 24h Miasto stołeczne Własny, usługi 24h hydraulik, usługi 24h Miasto stołeczne Lokalny, hydrauliczna wsparcie na terenie hydraulik Warownia ponad Wisłą, usługi hydrauliczne Syreni warownia, całodobowa sukurs hydraulika na terenie Warszawy, wymazywanie awarii hydraulicznych 24h Syreni twierdza, usługi 24h hydraulik, usługi 24h Miasto stołeczne Krajowy, hydrauliczna wsparcie na terenie Warszawy, instalacje hydrauliczne, ścieranie usterek hydraulicznych, Twierdza powyżej Wisłą, Syreni warownia 24h, pomoc hydrauliczna Warownia ponad Wisłą, usuwanie usterek

hydraulik Warszawa

hydraulicznych, usterki hydrauliczne Syreni warownia, hydraulik Miasto stołeczne Własny, hydraulik całodobowo, hydraulik 24h, wsparcie hydraulik 24h Syreni warownia, larum hydrauliczne Warszawa Warszawy, instalacje hydrauliczne, ścieranie usterek hydraulicznych, Miasto stołeczne Własny, Miasto stołeczne Krajowy 24h, pomoc hydrauliczna Miasto stołeczne Lokalny, usuwanie usterek hydraulicznych, usterki hydrauliczne Syreni warownia, hydraulik Syreni warownia, hydraulik całodobowo, hydraulik 24h, sukurs hydraulik 24h Miasto stołeczne Własny, krzyk hydrauliczne Syreni warownia